menu close menu

Gdzie szukać oryginalnych herbat

Gdzie znaleźć oryginalne herbaty?

Herbata jest, obok kawy, jednym z najczęściej wybieranych ciepłych napojów. Zdaje się nawet, że swą popularnością przewyższa nawet „małą czarną”, gdyż można pić ją, tak naprawdę, przez cały dzień. Oczywiście, tak jak i kawa, herbata ma właściwości pobudzające, ale, po pierwsze, są one łagodniejsze, a po drugie – istnieją gatunki herbat, które działają wręcz odwrotnie, tzn. wyciszają i uspokajają, a nawet pomagają w zasypianiu. Ich przykładem są np. niektóre herbaty ziołowe, jak melisa, czy wybrane gatunki herbaty zielonej. Poza tym, o ile smak kawy możemy modyfikować poprzez dodawanie doń syropów, mleka, śmietanki czy miodu, to ilość możliwych zabiegów tego typu jest znacznie ograniczona.

W przypadku herbaty sprawa ma się zupełnie inaczej – możemy dodawać do niej wszystko to, co do kawy, ale ilość gatunków w samym jej obrębie jest na tyle duża, że ilość dostępnych czy możliwych kombinacji multiplikuje się w nieskończoność! Tym samym smak herbaty, jaką wybierzemy, będzie zawsze, wraz ze zmianą jej gatunku, ilością wody, którą wykorzystamy, konkretnym parzeniem (wiele herbat parzyć można dwa czy nawet trzy razy!) zupełnie inny. Herbata stanowi więc, mówić z przymrużeniem oka, wspaniałe pole nie tylko do popisu, ale i smakowych eksploracji wszystkich kulinarnych smakoszy i eksperymentatorów. Internetowe sklepy oferujące duży wybór herbat, mają coraz więcej klientów. Nie ma w tym nic dziwnego, jak zresztą już wskazaliśmy wyżej. Herbata była, jest i będzie powszechnie wykorzystywana i masowo uwielbiana i naprawdę nic jej nie zdetronizuje.

Co więcej, choć w Polsce najpopularniejsze są herbaty czarne, sięgamy coraz częściej po herbaciane susze bardziej egzotyczne (np. herbaty zielone czy białe), zioła oraz herbaty owocowe. Do wielu z tych zmian, tj. nowych wyborów, skłaniamy się przez wzgląd na prozdrowotne właściwości danego rodzaju herbaty. Dlatego właśnie najlepiej jest kupować oryginalne herbaty. Mamy wtedy bowiem gwarancję ich najwyższej jakości, a więc, tym samym, tego, że będą miały smak i właściwości, na których nam zależy. Te zależą bowiem od sposobu uprawy roślin, z liści których przygotowuje się susz – to od nasłonecznienia i nawodnienia terenu, przycinania rośliny, pory zbiorów etc. zależy skład jej liści, a więc i cechy charakterystyczne. Kupując tanie herbaty niewiadomego pochodzenia, na to, iż ich proces produkcyjny przebiegł prawidłowo, raczej nie mamy co liczyć…